Review: The Third Mind – Spellbinder!

 

The Third Mind - Spellbinder!

The Third Mind – Spellbinder!
Format: CD – Vinyl LP – Digital / Label: Yep Roc Records
Release: 2026

Tekst: Gerard Haarhuis

Nog niet zo lang geleden kocht ik een mooie doos met 4 cd’s over 100 jaar “jazz”gitaar-muziek, ‘Progressions – 100 Years Of Jazz Guitar’. In die longbox een prachtig boek, ook in lang staande formaat, van ruim 140 pagina’s met een tracklisting van alle in totaal 75 nummers, compleet met alle credits, een introductie door John Scofield, een historisch overzicht door Charles Alexander, een mooi hoofdstuk over “gitaristen over gitaristen” en nog veel meer.
Een mooie, stevige box voor een mooie prijs, dus mocht je het nog ergens vinden, dan kan ik het van harte aanbevelen omdat het een mooi, uiteraard selectief overzicht geeft van de “jazzgitaar” vanaf de oudste opname uit 1906 tot en met “onze tijd” met nummers uit de jaren 80, 90 en 2000.

De box is uitgebracht door CBS Legacy, dus een garantie voor heel aansprekende namen zoals Charlie Christian, Slim Gaillard, Barney Kessel, Les Paul en Chet Atkins, maar ook Larry Coryell, Jimi Hendrix, John McLaughlin, Pat Metheney, Lee Ritenour en Carlos Santana, en ook de oudste opnames zijn van een verrassende kwaliteit! Wat ik op die cd’s ook tegen kwam was de originele uitvoering van Gypsy Queen, van en door Gabor Szabo en jullie weten dat dat num-mer wereldberoemd is geworden door de koppeling door Santana, aan het nummer Black Magic Woman van Peter Green. Een heerlijk nummer van Gabor Szabo, afkomstig van een album van hem, ‘Spellbinder!’ en laat dat nu net de titel zijn van het nieuwste album van The Third Mind, de band waarvan ik al een recensie schreef over hun hele fijne album ‘Right Now!‘, die je vindt bij de andere recensies op Bluestownmusic.nl en eenvoudig te vinden is door de naam in te tikken op de handige zoekfunctie.

En zó kwam ik dus van de ene Spellbinder! bij de andere Spellbinder! Van de opnamesessies voor hun album ‘Right Now!’ was nog materiaal over en de band vond het zonde om er verder niets mee te doen. De wereldberoemde producer Tchad Blake, bemoeide zich ermee en maakte een paar mooie remixen en zie daar, ‘Spellbinder!’ met vier, lekker lang uitgewerkte nummers, ook weer uitgebracht op het Yep Roc-label als cd, vinyl en digitaal.

De bezetting is ongewijzigd en bestaat uit:
Dave Alvin op elektrische gitaar
Jesse Sykes op vocals en akoestische gitaar
Michael Jerome op drums en percussie
Victor Krummenacher op bas
David Immerglück op elektrische gitaar, elektrische mandoline, backwards piano, om vocalise en iKaossilator
en ook nu als “special guest” erbij
Willie Aron op piano, Hammond en om vocalise
en tenslotte ook op dit album
Stevie Blacke op strings

Een backwards piano is een piano voor linkshandige spelers waar de toetsen in omgekeerde volgende liggen, dus van de lage tonen rechts naar de hoge tonen links. Mooi te vermelden dat er in Nederland een paar specialisten bestaan die dat soort piano’s bouwen, Poletti en Tuinman! Omdat, in mijn simpele bewoordingen, standaard, de linkerhand de basis speelt en de rechter hand de melodie, is het voor linkshandiger dus heel fijn om op een backwards piano, met hun dominante linker hand beter de melodielijn te kunnen spelen!

Dan hebben we nog het “instrument” om vocalise, wat staat voor het zingen zonder woorden, dus melodielijnen worden gezongen met afzonderlijke klinkers en medeklinkers. Tenslotte de iKaossilator, een synthesizer van KORG, die tegenwoordig ook op een tablet of smartphone te bespelen/programmeren is.

Tot zover de “techniek”, tot zover de inleiding, tijd voor wat afleiding!
Music, maestro, please!

Vier nummers dus, waarvan de eerste Spellbinder is, de titelsong, in een Tchad Blake remix. Gelijk een frisse, vrolijke percussie, een beetje samba-like, waar langzaam maar zeker steeds meer bij komt, een lekkere gitaar met korte licks, keyboards, zwaardere drums en voortdurend die heen en weer gaande gitaar. Heel mooi. En zo gaat het 8½ minuut door! Met steeds weer een ietsie pietsie variatie in de melodie waardoor het overkomt als een spontane jam met een meer dan aanstekelijk ritme waar je, ongeacht welke ledematen, die niet roerloos kunt houden, je gaat mee in die heerlijke groove! Sterke overeenkomsten met Santana met niet te vergelijken gitaarspel en veel electronica die een moerasgevoel suggereren, waarna het rustiger wordt, de percussie weer prominenter wordt waarna het nummer rustig uit- en wegloopt. Top.

Reap What You Sow, kennen we al van het vorige album, ‘Right Now!’, als een hele fijne langzame blues met de heerlijke frisse vocals van Jesse Sykes die het belang benadrukt van de natuurwet die ons duidelijk wil maken dat je altijd Reap What You Sow! Ooit komt er een verantwoording voor wat je gedaan hebt.
Een heerlijke scherpe gitaarlijn met daarnaast een bescheiden begeleiding van drums, bas en keys. Het blijft een heerlijk nummer! En dan, in toenemend volume en nog sneller gitaarspel, met z’n allen naar een climax om daarna weer in rustiger vaarwater door te kabbelen tot het eind! Top!, dit nummer, oorspronkelijk van Otis Rush!

Before We Said Goodbye, zoals het oorspronkelijk “op de plank” lag en waarvan op het vorige album al te genieten viel, nu ineen uitvoering mét strings, begint heel rustig, akoestische gitaar en melo- dieuze lijntjes op de elektrische gitaar, waarna Jesse haar geweldig frisse vocals weer laat klinken, de begeleiding blijft rustig en inderdaad mét strings. Een heerlijke, hoge gitaarsolo waarin ook de bas goed aanwezig is en zo “droomt” het nummer vanzelf weg.
Ook absoluut top in deze uitvoering met strings!

Darkness, Darkness/The Creator Has A Master Plan, ook weer in een Tchad Blake remix en vooral het tweede deel vind ik persoonlijk heel interessant omdat het één van mijn favoriete nummers is van Pharoah Sanders met Leon Thomas op vocals, dé Leon Thomas, die, ik heb het al vaker aangehaald, de hele fijne diepe vocals zong op de vroegste albums van Santana. Het nummer staat in twee losse delen óók op het vorige album, lopen daar ook wel vrijwel naadloos in elkaar over, maar krijgt hier als geheel een Tchad Blake remix met een iets steviger voorkomen. Iets zwaarder aangezette drums en percussie met iets scherper gitaarspel terwijl het eerste korte tussenstuk het moet hebben van enkel percussie, waarna Jesse de vocals weer hervat om daarna de begeleiding de gelegenheid te geven met een lange “improvisatie”, waarin een hoofdrol is weggelegd voor de elektrische mandoline, na ruim zeven minuten de luisteraar het begin van een idee geeft aanbeland te zijn in The Creator Has A Master Plan. En zo loopt het maar door, de volle bijna 15 minuten en dan nog vind ik het jammer dat het nummer afgelopen is, maar dat zei ik ook al in de recensie van ‘Right Now!’ Dan moet het dus wel een heerlijk nummer zijn!

Vier nummers, 33 minuten heerlijke muziek! Hoort onlosmakelijk bij hun vorige album ‘Right Now!’

Top! Top! Top!

Tracks:
01. Spellbinder
02. Reap What You Sow
03. Before We Said Goodbye (with strings)
04. Darkness, Darkness/The Creator Has A Master Plan

Website: https://www.thethirdmind.net/